Book Time XV: O ľuďoch, ktorí sa majú horšie, ako vy

Book Time

V posledných dňoch cítim z mnohých strán negativitu. Tá je zapríčinená najmä situáciou ohľadom pandémie, ktorá má na svedomí ďalšie a ďalšie opatrenia, paniku a zlosť veľkej časti občanov našej krajiny. Ľudia protestujú a bojujú za “slobodu”. Ja medzi tých, ktorí sú nahnevaní na systém, nepatrím. No ak sa náhodou vy cítite ako človek v tej najhoršej možnej situácii, nasledujúce tri knihy vás možno presvedčia o tom, že existujú ľudia, ktorí sú na tom oveľa, oveľa horšie. Pretože zatiaľ čo my si na svoju “slobodu” musíme iba počkať, títo ľudia si ju museli vydobyť.

J. Grisham: Strážni anjeli

John Grisham

„Duke Russell nespáchal neopísateľné zločiny, za ktoré bol odsúdený, no napriek tomu ho majú o hodinu a štyridsaťštyri minút popraviť. A ako vždy za takých hrozných nocí, keď sa blíži koniec, hodiny tikajú čoraz rýchlejšie.“

Predstavte si, že dvadsaťdva rokov sedíte vo väzení za vraždu, ktorú ste nespáchali. V tomto právnickom trileri Johna Grishama sa podobných prípadov spomína hneď niekoľko. Hlavnou postavou tejto knihy je Cullen Post – právnik, ktorý sa so svojou neziskovou organizáciou venuje oslobodzovaniu nespravodlivo odsúdených. Cieľom príbehu je poukázať na nedokonalý justičný systém, ktorý v kombinácii s rasizmom (často totiž šlo o černošské obete) veľmi ľahko dokáže poslať na elektrické kreslo nevinných ľudí. Ešte mrazivejší je však fakt, že autor čerpal zo skutočných udalostí. Kniha nie je pojatá ako “typický” triler, v ktorom sa stupňuje napätie a kde opisy navodzujú dramatickú atmosféru (možno až na pár momentov). Je skôr takým popisom celého zdĺhavého procesu zbierania dôkazov, presviedčania mocných ľudí a napokon obhajoby pred súdom. V deji nastalo tiež niekoľko zvratov, ktoré narušili hladký priebeh procesu. Musím sa priznať, že v knihe boli aj miesta, kde som sa nudila, najmä vtedy, keď boli do príbehu na chvíľu zakomponované nové postavy, v ktorých som sa trochu strácala. Ak sa však zaujímate o svet právnikov a súdnictva, toto dielo vás určite zaujme!

J. Moyesová: Darca hviezd

Jojo Moyes

“Alica cítila, že sa v nej prebúdza čosi dávno zabudnuté: znova z nej bola koketná mladá žena, ktorá rada rozpráva o tom, čo číta, čo videla, o čom premýšľa. A Fred sa tešil jej sústredenej pozornosti, smiechu, ktorým odmenila každý žart, dokonca aj názorom, s ktorými nie tak celkom súhlasil. Čas rýchlo ubiehal, na konci večera boli obaja sýti a šťastní, rozžiarení vedomím, že im ten druhý rozumie, že sa na svete našiel človek, ktorý v nich vidí len dobré.” (221)

Jojo Moyes môžete poznať vďaka jej knihe Predtým ako som ťa poznala – tento pomerne kontroverzný príbeh bol aj sfilmovaný a dočkal sa veľkého záujmu. Vo svojej najnovšej knihe si však autorka vybrala úplne inú tematiku a dokonca aj úplne iné prostredie a dobu. Dej zasadila do prvej polovice 20. storočia. Do doby, keď ženy nemali ani zďaleka také práva, aké máme teraz. A rovnako zlé to bolo aj so vzdelaním, o ktoré bola v niektorých končinách sveta veľká núdza. A práve tieto témy sa spájajú v knihe Darca hviezd. V malom americkom mestečku sa skupinka dievčat rozhodla založiť putovnú knižnicu – začali na koňoch rozvážať knihy na miesta, kam sa vzdelanie pre vzdialenosť či zlé sociálne pomery ešte nedostalo. Zároveň však mladé ženy objavujú svoje potreby a práva, a skrze činy a názory, ktoré sú spočiatku pre ostatných poburujúce, si pomaly ale isto vydobýjaju svoje miesto v spoločnosti. Tento príbeh s feministickými prvkami sa okrem spomínaných tém sústreďuje aj na tému lásky a na objavovanie jej podôb. Je to príjemné čítanie pre mladé ženy ?

S. Mawer: Pražské jaro

Simon Mawer

„A přestože země je tísněna cizími vojsky ze čtyř stran, blaničtí rytíři neprocitnou a nevyjdou v čele se svatým Václavem na pomoc, aby armády nepřátelských zemí rozprášili. A pak věřte legendám.“

A na záver klenot medzi klenotmi. V knihe z pera britského autora sledujeme výlet dvoch mladých ľudí z Oxfordu – Eleanor a Jamesa – do socialistického Československa, práve v lete roku 1968. Máme tak možnosť pozorovať situáciu v krajine očami mladých cudzincov, ktorí na svojich potulkách riešia nielen politiku, ale aj vzťahy i bežné problémy dospievajúcich ľudí. Kniha je plná krásnych opisov krajiny, no taktiež mrazivo pravdivých exkurzov do histórie tohto štátu a jej jaziev. Osobitná kapitola je napríklad venovaná Milade Horákovej, ktorá je na týchto stranách vykreslená (právom!) ako hrdinka svojej doby. Kniha končí opisom vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na Václavské námestie. Z týchto slov som aj ja – dieťa rokov 90., pre ktoré sú tieto udalosti známe už len z kníh a z rozprávania – mala na tele zimomriavky. Autor v knihe vďaka svižnému tempu rozprávania úžasne udržuje napätie, a vďaka perfektnej znalosti českej mentality a dobového prostredia navodzuje ťaživú atmosféru. Túto knihu veľmi dôrazne odporúčam prečítať všetkým, ktorí sa zaujímajú o dejiny našej krajiny. A ak sa pýtate, prečo som sa rozhodla aj toto dielo zaradiť pod nadpis tohto Book Time-u, odpoveď je jednoduchá. Myslím si totiž, že všetci, ktorí v predchádzajúcich dňoch na námestiach hlavných miest Slovenska a Česka volali po slobode, pretože nechcú nosiť rúška, by si možno mali skúsiť na pár dní žiť o niekoľko desiatok rokov späť. Pretože ak niekde chýbala sloboda, tak to bola práve tá doba, ktorá je už dnes, chvála Bohu, históriou.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *