Nosím umenie

Bangladéš, rok 2013. Budova textilného priemyslu sa zrútila potom, čo boli robotníci aj napriek varovaniu statikov poslaní zamestnávateľom ráno 24. apríla do továrne. Vyše tisíc obetí, vyše dvetisíc zranených. A to len preto, aby sme si my mohli o pár týždňov nato kúpiť tričko za päť eur.

Táto tragédia odštartovala prvé snahy o zlepšenie situácie s masovou výrobou. Veľké firmy spustili programy výroby s humánnymi podmienkami, vzniklo mnoho lokálnych firiem a obchodov, a predovšetkým – konzumenti sa viac začali zaujímať o to, čo nosia.

Nakupovanie u lokálnych výrobcov však môže mať ešte viac výhod, než sa môže na prvý pohľad zdať, a to nielen pre spoločnosť, ale aj priamo pre nás. Dnes vám ich tu pár ukážem, a to aj s konkretným príkladom na značke Nosím umenie, s ktorou som pred pár týždňami prišla do kontaktu.

Originalita

Tým, že pri lokálnych značkách je väčšinou málo ľudí, ktorí sú zainteresovaní do výroby, často vyrobia len pár kusov daného typu oblečenia, niekedy dokonca len jeden. Takto je to aj pri značke Nosím umenie – ak si odtiaľ niečo kúpite, môžete si byť istí, že v tomto kúsku budete maximálne jedineční a nikto okrem vás nič také nebude mať 🙂 Mne na mieru vyrobili vrecúška na cestovanie podľa toho, čo som im o sebe napísala. A na jednom z nich sú dokonca aj moje iniciály 🙂

Aktívna komunikácia

Ak si kupujete tričko vo veľkom obchodnom reťazci a niečo sa vám na ňom nepozdáva, komu to prídete povedať? Samozrejme, môžete ho za určitých podmienok prísť reklamovať. No ostáva to v oficiálnej, neosobnej rovine. Ak však zavítate k lokálnym predajcom, môžete sa od nich napríklad dozvedieť, čo budú ponúkať v nasledujúcej kolekcii, opýtať sa na konkrétne kusy a podobne. Buď komunikácia prebehne priamo v kamennej predajni (ak nejakú majú), alebo cez mail – a to bez ďalších desiatich prostredníkov a bez jazykovej bariéry 🙂

Rýchlosť a bezpečnosť

Ak si niečo objednáte cez e-shop lokálneho výrobcu, je veľmi pravdepodobné, že budete čakať na dodanie pár dní, prípadne si objednávku môžete vyzdvihnúť aj osobne. Tiež nehrozí, že pri preprave „cez ulicu“ sa váš zakúpený tovar poškodí alebo zničí. Je to jednoducho nielen rýchlejšie, ale aj bezpečnejšie, než pri preprave cez celý kontinent. Ja som svoje cestovateľské vrecúška dostala od výrobcu priamo do ruky – pri príjemnom posedení pri čaji 🙂

Šetrenie prírody

Ďalším plusom lokálnej výroby je fakt, že po sezóne výrobcom neostanú tony nevypredaného oblečenia. Čo to znamená? Áno, znamená to aj to, že sa tu nekonajú žiadne posezónne výpredaje za šokujúco nízke ceny. Ale znamená to predovšetkým to, že tu nenájdete tisícky krabíc s oblečením, ktoré smeruje do odpadu – a často bez recyklácie. Dievčatá z Nosím umenie svoje produkty vytvárajú v rámci filozofie zero waste – v doslovnom preklade „nulový odpad“. Aj moje vrecúška sú preto vytvorené z materiálu, ktorý ostal navyše pri výrobe niečoho iného.

Kontrola kvality

Čím ďalej je predajca a sprostredkovateľ od výrobcu, tým menšiu má kontrolu nad kvalitou výrobkov. Štítok s nápisom „100%-ná bavlna“ môže na tričko prišiť každý, ale kto sadne do lietadla a pôjde sa postaviť nad šicie stroje, aby skontroloval, či štítok neklame? Nuž, u lokálnych výrobcov sa vám to pri troche odvahy môže podariť 🙂 Minimálne sa o kvalite produktu môžete porozprávať priamo s človekom, ktorý vám ho ušil.

Ochrana ľudských práv

Bod, ktorý snáď ani netreba zoširoka komentovať, no predsa je jedným z najdôležitejších aspektov. Pri lokálnej výrobe máte istotu, že kúsok oblečenia, ktorý ste si kúpili, vám výrobcovia ušili s láskou, nikoho do toho nenútili a nikto pri tom netrpel. Títo ľudia sa tomu totiž venujú aj preto, že z tejto práce sami majú radosť.

Viem, že k úplnej eliminácii výroby v nehumánnych podmienkach je ešte veľmi dlhá cesta. Ja som tiež jedna z tých, ktorí majú v skrini prevažnú väčšinu oblečenia z veľkovýroby. Stačí však aspoň malý záujem o iné možnosti, a bude to zas o niečo lepšie. Ako sa hovorí – malý krok pre človeka, veľký skok pre ľudstvo.

4 komentáre

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *