Spevácke kurzy v Starom Klíži

Ak ma sledujete na Instagrame, určite neušlo vašej pozornosti, že som tento rok jeden augustový týždeň strávila v Starom Klíži na speváckych a interpretačných kurzoch pani profesorky Boženy Ferancovej. Po dobe covidovej, ktorá kultúre rozhodne nepriala, boli pre mňa tieto kurzy obrovskou vzpruhou. Veľa som sa toho naučila, prekročila som svoje domnelé limity a rozšírila si technické i umelecké obzory. No a v neposlednom rade som spoznala mnoho skvelých ľudí – užili sme si týždeň plný hudby, smiechu a jedla vo skvelej partii! 🙂 V dnešnom článku by som vám chcela v skratke opísať, ako také kurzy vyzerajú, a vtiahnuť vás do atmosféry nádherného Starého Klíža pomocou množstva fotiek a videí 🙂

Starý Klíž je staroslovenská dedinka – skanzen – v obci Veľký Klíž. Nachádza sa v lone prírody a je predchnutá nezameniteľným čarom. Celé kurzy sa konali v tomto pokojnom areáli – od ubytovania, cez hodiny spevu až po záverečný koncert.

V takýchto nádherných domčekoch sme boli ubytovaní…
…a takto krásne, dobovo, to v nich vyzeralo 🙂

Zmyslom kurzov bolo intenzívne pracovať na vybraných áriách či piesňach a zdokonaliť sa technicky i interpretačne pod vokálnym vedením profesorky Boženy Ferancovej v spojení s interpretačným poradenstvom dirigenta Petra Feranca, a to všetko v spojení s klavírnym doprovodom profesorky Júlie Grejtákovej. V tomto zoskupení realizačný tím spolu s nami – deviatimi účastníčkami kurzov – každý deň pracoval na našich skladbách.

Takto pilne sa každý deň pracovalo 🙂

A kým jedna z nás spievala, ostatné sedeli za stolom a počúvali. Pretože aj pasívna účasť na hodine je nesmierne podnetná a rady dávané inému spevákovi môže poslucháč neskôr aplikovať sám na sebe.

Niektoré z nás boli na týchto kurzoch prvýkrát. No keďže to už bol siedmy ročník, boli tam aj speváčky, ktoré na ne chodia pravidelne. My – nováčky – sme preto veľmi nerozumeli tomu, keď sa dievčatá smiali, že z Klíža odídeme o tri kilá ťažšie. Nuž… to, či som odišla ťažšia, som si na váhe nekontrolovala (pre istotu 😀 ). No hneď v prvý deň som pochopila, ako to mysleli 😀 Počas celého týždňa sa o nás totiž domáci neuveriteľne starali a celodenne nás zásobovali poriadnymi dávkami neskutočne chutného jedla!

Švédske stoly na raňajkách by s ľahkosťou mohli konkurovať aj špičkovým hotelom!
Príjemným bonusom bolo to, že raňajky, obedy a večere sa podávali na čerstvom vzduchu, s výhľadom na krásnu prírodu
Okrem troch hlavných jedál sme každý deň na olovrant dostali niečo sladké. Už rozumiete aj vy, prečo tie tri kilá navyše, však? 😀

Po hodinách sme väčšinou ešte samy cvičili pri klavíri, opakovali si nové poznatky a pracovali na detailoch.

V tomto krásnom salóniku sa cvičilo jedna radosť!
Niekto sa však radšej pripravoval vonku na slniečku 😀
Nepracovali sme iba každá osobitne, ale ak to šlo, rady sme si navzájom pomohli 🙂

No a keď sa práve nespievalo (alebo nejedlo 😀 ), tak sme sa venovali rôznym oddychovým a vzťahy utužujúcim činnostiam 🙂

Keď bolo teplo, tak sme sa vyhrievali vonku…
…a keď sa ochladilo, zatopili sme si v chatkách 🙂
Každý deň nechýbalo obyčajné babské klebetenie 🙂
…teda, pardón – dámske čajové dýchánky 😀
Alebo jednoducho posedenie pri prossecu 🙂
Počas dňa sme si mohli v novej koncertnej miestnosti posedieť pri tomto nádhernom Steinwayi. Prečo? Pretože okrem toho, že je to úžasné nadupané koncertné krídlo, dokáže aj toto:
Jeden z večerov sme strávili pri ohni. Opekačka v tomto nádhernom prostredí mala úžasné čaro!

Spevácke kurzy vyvrcholili v sobotu – koncertom. Predstavili sme sa na ňom skladbami, na ktorých sme počas týždňa pracovali.

Koncert sa konal na NÁDHERNOM nádvorí v areáli. Tu je fotka z generálky – javisko
A toto je výhľad, ktorý sme mali z javiska 🙂

Som veľmi vďačná za tento týždeň v Starom Klíži. Načerpala som počas neho novú energiu a moja motivácia a zápal pre spev sa minimálne zdvojnásobili. Pretože dni ako tieto síce zbehnú rýchlo, no zanechajú stopu, ktorá len tak ľahko nezmizne. Ďakujem ❤️

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *