Morrovalle – romantika v hradnej veži

Po týždni v polostrovnom meste Chioggia (čítaj v predchádzajúcom článku) sme sa počas našej svadobnej cesty v Taliansku presunuli trochu južnejšie, do regiónu Marche. Mesto Morrovalle, v ktorom sme strávili druhý týždeň, nás očarilo svojím pôvabom, ktorého sme sa do konca nášho pobytu nemohli nabažiť. 

Kraj plný výhľadov

Čaro celej oblasti Marche je v tom, že sa rozprestiera na tisícoch vrcholkov. Mestečká, ktoré sú všetky malé, no o to malebnejšie, sídlia na kopcoch. Výsledkom je úžasný výhľad takmer z každého miesta, kde pri ceste pristavíte auto, aby ste sa mohli pokochať. 

Keďže sme si domysleli, že Morrovalle bude jedno z tých miest na kopci, pár kilometrov do cieľa sa z nášho auta neozývalo nič iné, než „Pozri, to bude ono!“ No viackrát to „ono“ nebolo, pretože hoci navigácia hlásila zostávajúcich pár minút, minuli sme niekoľko podobných čarovných miest, ktoré od seba boli vzdialené len pár serpentín a strmých ciest. 

Rozprávkové bývanie

Morrovalle je nádherné historické mesto (prvá zmienka pochádza už z 10. storočia!). Okamžite si nás získalo svojou stredovekou atmosférou, ktorou dýchalo. Na množstvo úzkych uličiek vedúcich popri budovách rôznymi smermi sme sa nevedeli vynadívať. To sme však ešte netušili, že budeme ubytovaní v hradnej veži! ? Až to bol ten najväčší úžas, keď sme uvideli prekrásny mezonetový byt, ktorý bol na týždeň len náš. Bol úžasne zariadený – štýlovo, dobovo a zároveň prakticky.

Na pláž krásnou krajinou

Hoci sme more videli z okna našej hradnej veže, nemali sme ho tak blízko ako v predchádzajúci týždeň, a na pláž Civitanova nám to autom trvalo 15 minút. Problém? Absolútne nie! Kto by sa nechcel každé ráno zas a znova previesť tak nádherným krajom, kde každá zdolaná zákruta predstavovala nový výhľad na mestá, kopce, vinice a slnečnicové pláne? Poviem vám, že zakaždým sme si tú istú cestu rovnako užili a zo svojej krásy nestratila ani po niekoľkých dňoch.

Azúrový kúpeľ

Keďže Chioggia je od Morrovalle vzdialená necelých tristo kilometrov po tom istom pobreží, nečakala som od mora žiadnu zmenu. Na moje prekvapenie však bola pláž a voda druhý týždeň našej svadobnej cesty v mnohých ohľadoch odlišná ako ten predchádzajúci. Piesok nebol tak sypký, takže keď fúkalo, nemuseli sme sa báť toho, že keď budeme rozprávať, zároveň sa aj najeme 🙂 More malo krásnu azúrovú farbu, ktorá v Chioggi až tak výrazná nebola, zároveň bolo zrejme aj slanšie, pretože voda extrémne nadnášala. No a musím priznať, že bolo aj o dosť chladnejšie, čo je v zamračených dňoch malá nevýhoda, no v horúčkach príjemné osvieženie. Čo však bolo na oboch plážach rovnaké a rovnako perfektné – nebola preplnená ľuďmi a už vôbec nie cudzincami ?

Ak by sa ma niekto opýtal, prečo je región Marche ideálny na krásnu dovolenku v Taliansku, dala by som mu tieto tri dôvody: nádherná príroda, príjemné pláže a mestá bohaté na kultúrne a duchovné pamiatky v okolí. Niekoľko takých miest sme navštívili aj my, ale to je už na ďalší článok… 🙂 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *