Malá-veľká noc

Už odmalička mali moje veľkonočné sviatky každoročne jasne určenú štruktúru. Od Zeleného štvrtka po Veľkonočný pondelok som každý deň zopár hodín strávila na omšiach či obradoch v kostole. Od istého veku som tam bola tiež aktívna ako organistka a speváčka, preto sa mi s týmito sviatkami spájalo aj mnoho povinností, ktoré však boli krásne a každý rok som sa na ne rovnako veľmi tešila. Doma sme si v tieto dni užívali vzájomnú prítomnosť bez pracovných či školských povinností. Zároveň sme čas venovali vareniu, pečeniu a upratovaniu. No a neodmysliteľnou súčasťou boli tiež rodinné stretnutia a návštevy. Jednoducho režim, ktorý je zrejme u mnohých z vás podobný. Boli to nabité dni, ktoré boli celé naplnené nejakou aktivitou. A boli to nádherné sviatky. Keď na ne spomínam, cítim nostalgiu, no predovšetkým vďačnosť za to, že som Veľkú noc mohla počas svojho detstva a dospievania prežívať práve takto.

Je Veľká noc 2020. Moment – je Veľká noc? V predchádzajúcich týždňoch nebolo ťažké zachytiť v médiách či na sociálnych sieťach, že Veľká noc sa tento rok kvôli koronavírusu nekoná. Ja by som však povedala, že sa tento rok koná viac než kedykoľvek predtým.

Vzhľadom na to, že s veľkonočnými sviatkami sa tento rok nespájajú tie aktivity, o ktorých som písala vyššie, a ktoré sa zdajú byť pre Veľkú noc zásadnými, sa tieto sviatky môžu zdať prázdne. Ponúkajú však niečo, čoho v predchádzajúce roky bolo málo. Niečo, po čom sme volali, keď sme nestíhali. Niečo, čo nám chýbalo k tomu, aby tá naša Veľká noc bola ešte dokonalejšia, upratanejšia, chutnejšia a veselšia. Čas.

Čas na zamyslenie. Čas na rozjímanie. Čas na uvedomovanie si, na nachádzanie, na rozhovor. Čas na čistú, nefalšovanú radosť z toho, čo Veľká noc odkazuje a k čomu povzbudzuje. Tento rok sa nemusíme pýtať: Mám vyžehlené šaty do kostola? Stihnem upratať, kým príde návšteva? Máme dosť čokoládových vajíčok pre polievačov? Tieto otázky môžu nahradiť iné, dôležitejšie.

Na túto Veľkú noc asi nikto z nás nezabudne. Nemusí však ostať v našej pamäti ako neveselá, menej radostná, či nedajbože smutná. Hoci situácia, v ktorej sa celý svet nachádza, nie je ani náhodou jednoduchá, z tohto hľadiska pandémia nemohla mať lepšie načasovanie. Pretože práve odkaz Veľkej noci nám dáva nádej, že akokoľvek temné obdobie prežívame, vždy je tu prísľub tretieho dňa. Dňa nového, krajšieho, dňa plného radosti a vďaky, dňa lepšieho. Pandémia svetu veľa vzala. No verím, že uvedomujúc si, čo všetko nám dala, už čoskoro všetci vyjdeme do ulíc a spoločne zvoláme: „Smrť, kde je tvoje víťazstvo?“

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *