8 trendov, ktorými si dievčatá na Instagrame znižujú svoju hodnotu

Instagram hýbe svetom. Minimálne tým virtuálnym. Ponúka priestor pre sebavyjadrenie a pre postovanie zaujímavých fotiek, no zároveň sa stáva čoraz silnejším marketingovým nástrojom. No stále viac je tak trochu odtrhnutý od reality. Užívatelia sa naháňajú za pozornosťou značiek či potenciálnych followerov. Niektorí sú pre to ochotní urobiť menej, niektorí viac. Za vidinou veľkého množstva lajkov či sledovateľov sú schopní ukázať sa vo svetle, ktoré má ďaleko od skutočnosti, a často sa pri tom držia rôznych aktuálnych trendov. A práve o týchto trendoch je môj dnešný článok. O takých, ktorým ani trochu nerozumiem. No to, že im nerozumiem, by nebol až taký problém. Horšie je, že tieto trendy podľa môjho názoru znižujú hodnotu dievčat, ktoré im podľahli, a hoci sa zdajú byť nevinnými, môžu mať nepríjemné následky. Pre potreby tohto článku som sa na tieto trendy sústredila trochu intenzívnejšie (a nebol to problém, pretože na Instagrame sa im jednoducho nevyhnete). Prinášam vám teda niekoľko poznatkov, ktoré som nazbierala. A nie sú pozitívne.

1. Zašifrované úsmevy?

Úsmev vraj nie je žiadna šifra. Aspoň podľa Modusu. Nuž, iba žeby bola. Stačí si otvoriť Instagram a je celkom možné, že nájsť nejaký úsmev vás bude stáť minimálne niekoľko sekúnd scrollovania. A počas týchto sekúnd na vás budú namiesto úsmevov vyskakovať dievčatá, ktoré špúlia pery a krútia ich do maximálne neprirodzených tvarov. Kedysi sa pri fotení hovorilo „Syyyr!“. Dnes? Dnes sa zrejme hovorí „Cmuk!“ alebo čo. Dôvod je jasný – čím menej sa usmievaš, tým plnšie máš pery. No schválne, postavte sa pred zrkadlo, našpúľte ústa a potom sa zoširoka usmejte. Pery sa zúžili, čo? No a to je práve ten problém. Teda, instagramový problém. Keď ústa skrivia či našpúlia, ich pery vyzerajú plnšie – vôbec nevadí, že dievčatá pri tom vyzerajú neprirodzene a na každej fotke rovnako.

2. Nedýchať!

Ďalšie dva body úzko súvisia s tým prvým. Pre dokonalú selfie s dokonalou tvárou na nej je potrebné mať užší nos. Ešte trošku užší. Nestačí správny uhol. A ak si myslíte, že s nosom sa hýbať nedá, instagramové dievčatá vám dokážu, že dá. Stačí ho akoby stiahnuť dolu, a hneď sa opticky predĺži a zúži. O tom, že to vyzerá neprirodzene, snáď ani nemusím hovoriť.

3. Líca dnu, kosti von

No a aby bol selfie look kompletný, je nutné, aby ste mali poriadne vystupujúce lícne kosti. Svoju úlohu tu určite zohrá rozjasňovač a bronzer (pri ktorých niektoré dievčatá ešte nepochopili, že keď si toho dajú veľa, tak to VIDNO, a nie, neuverili sme, že naozaj majú také kontúry tváre). No pri fotení to ešte treba doladiť. Sčasti pomôže splnenie bodu číslo 1, ale do dokonalosti to dovediete, ak trochu vcucnete líca. TADÁ! Pri dodržaní všetkých troch bodov docielite vzhľad, ktorý je momentálne na Instagrame veľmi populárny. To, či sa na výslednej fotke ešte spoznáte, je druhá vec.

4. No makeup – no photo

Veľmi oceňujem, že dnešná doba je tak otvorená prirodzenosti. Na nedostatky sa už teraz oveľa viac prihliada ako na niečo, čo je úplne bežné u každého. Niektoré celebrity či modelky stavajú svoju kariéru práve na svojich nedostatkoch a na tom, ako ich prijali za niečo jedinečné. No a potom je tu druhá skupina. A bohužiaľ, stále veľmi početná. Ide o dievčatá, ktoré by nikdy nepublikovali svoju fotku, ak sú na nej nenalíčené. No to by ešte nebol problém – veď keď nechcú, nech nedávajú. Horšie však je, že ak už sa nejaká ich „no makeup“ fotka či video na internet dostane, sprevádza ju komentár ako „Prepáčte, že vyzerám tak hrozne!“, „Ospravedlňujem sa za ten horor na mojej tvári, ale som nenalíčená.“, „Vyzerám strašne, sorry, ale nestihla som sa namaľovať.“ Keď píšem tieto riadky a spomínam si na všetky tie vety, ktoré som už začula z úst ľudí, ktorých na Instagrame sledujú nielen tisícky, ale aj STOVKY TISÍC ľudí, som zas a znova rozčúlená. Sama som si totiž prešla obdobím, kedy som sa za svoj výzor hanbila (písala som vám o tom v tomto článku). A jedno viem isto – podobné výroky by mi ani omylom nepomohli. A o čo horšie je to, že často ich používajú aj tie „internetové celebrity“, ktoré sa nazývajú influencerkami. No ak toto je ich influence na mladé dievčatá… Pri predchádzajúcich bodoch som písala s istou dávkou irónie a trochu odhľahčene, no tu už vnímam seriózny problém. Ani si nevieme predstaviť, koľko dievčat má komplexy zo svojho výzoru, a živiť v nich to, že žena je krásna len keď sa nalíči, je veľmi, veľmi zlé! VEĽMI ZLÉ! Na Instagrame som videla desiatky dievčat, ktoré kritizovali svoj výzor bez make-upu a ich profil bol zasypaný fotkami, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani vizážistka. O to väčšie bolo moje zdesenie, keď som sa pozrela do popisu ich profilu, a našla tam rok narodenia 2009!

5. TOP BABE LOOK

Ak by vám náhodou nestačilo tváriť sa podľa prvých troch bodov, alebo ak by ste náhodou plánovali točiť instastory či fotiť sa nenalíčané, je tu ešte jedna možnosť, ktorou sa môžete vytuniť. Filtre. Tie vám totiž tak zdeformujú tvár, že sa na seba už vôbec nebudete podobať. Zväčšia vám pery, zúžia líca a nos, vytvarujú oči a obočie, prípadne dokonca pridajú roztomilé pehy. Pre vás, ktorí Instagram nepoužívajú, sa asi môže zdať nepochopiteľné, že toto dievčatá naozaj robia. No robia, a vo veľkom. A áno, všetky vyzerajú rovnako. A myslia si, že krajšie. Pretože to je akože cieľ týchto filtrov. Jeden z asi najpoužívanejších je ten, podľa ktorého sa nazýva táto podkapitola, alebo ešte jeho druhá verzia – TOP MODEL LOOK. Spraví vám s tvárou to, čo som písala pár riadkov vyššie. A opäť – používajú ho aj influencerky so státisícovými dosahmi. Zapnú filter a točia bezpointové videá, v ktorých nič nehovoria, iba špúlia pery, otáčajú hlavou a samoľúbo pozerajú na svoj obraz v telefóne. Keď vidím tieto videá, chce sa mi smiať aj plakať zároveň. Samozrejme, potom to isté opakujú aj neinfluencerky a nebloggerky, ktoré už nevedia, čo so sebou. No a potom sa všetky nezabudnú pochváliť všetkými tými nespočetnými správami, ktoré dostávajú, a v ktorých ich sledovateľky ospevujú ich krásu. A keď vidím komentáre od 12-ročných dievčat, v ktorých píšu „Chcela by som byť taká krásna ako ty!“… Treba ešte niečo dodať? Na otázku „Ako to robíš, že si taká krásna?“ je predsa odpoveď očividná. Stačí sa predsa pozrieť do ľavého horného rohu instastory, kde píše TOP BABE LOOK. No bohužiaľ, niekedy to asi nestačí, a vedie to k tomu, o čom budem písať v poslednom bode.

6. Súkromie – vec verejná

Problém dnešnej doby a sociálnych sietí je ten, že sa stiera hranica medzi tým, čo je ešte publikovateľné, a tým, čo by už by malo ostať súkromnou záležitosťou. Ženy už dnes Instagram berú do postele, do vane, ale aj do výstrihov a pod sukne. Zaujmú? Istú skupinu ľudí určite. Stojí to za to? Nie. Ja osobne sa riadim heslom: Na internet publikujem len to, čo by som bola schopná a ochotná urobiť či povedať aj na verejnosti, naživo. Len to, pri čom by mi nevadilo mať publikum aj v reálnom živote. A v oblečení či (ne)odhalená tak, ako by som vyšla aj na ulicu. Samozrejme, aj v tomto má asi každý inú hranicu. No myslím si, že sú veci, na ktorých by sa nás zhodla minimálne väčšina. Ako je však potom možné, že podobné fotky majú zvyčajne najviac lajkov? Odpoveď možno prináša ďalší bod…

7. #sexi

Hashtagy. Môžu byť veľmi nápomocné – vďaka nim vás dokážu objaviť ľudia, ktorí vás doteraz nesledovali. Ak ich viete správne použiť, sú šikovným nástrojom. Ženy, ktoré na Instagram pridávajú fotky, aké som spomenula v predchádzajúcom bode, majú často jasno aj v hashtagoch. #sexi, #hot, #naked, #ass a podobne. Povedzme si úprimne – ak je v uliciach veľa mužov, ktorí sa otáčajú za krátkymi sukňami, na Instagrame ich je sototisíckrát toľko. A myslím si, že nie je až tak odvážne, keď poviem, že niektorí tam sú len preto. Teší sa žena z tých stoviek lajkov na fotke, pod ktorou má tieto hashtagy? Super. A vie si vôbec predstaviť, aké zloženie užívateľov Instagramu asi tieto hashtagy sleduje? Menej super. Uvedomuje si, čím sa stáva v očiach tých ľudí a s akými myšlienkami na ňu pozerajú? To už nie je super vôbec. Podľa mňa. Pretože opäť – sto ľudí, sto chutí. Zaujímalo by ma však, či týmto ženám tieto hashtagy schvaľujú ich partneri. Ak o tom vôbec vedia…

8. Ruky hore

…no nie hore nad hlavu, ale NA TVÁR. Toto je vec, z ktorej som bola šokovaná. A uvádzam ju na koniec tohto článku preto, lebo si myslím, že je dôsledkom toho všetkého, o čom som písala v bodoch vyššie. Už dávnejšie som si všimla že medzi používateľkami Instagramu vo vekovej kategórii 11-15 rokov koluje trend, že na fotkách si zakrývajú rukami tvár. Väčšinou úplne na všetkých. A ak si pri fotení tvár náhodou zakryť zabudli, najprv ju na fotke zamaľujú, a až tak publikujú príspevok. Keď som si to všimla pri prvom profile, zarazilo ma to, no povedala som si, že to asi bude len nejaká póza. No potom som začala otvárať ďalšie a ďalšie podobné profily, a zrazu som zistila, že je takých väčšina. Je podľa mňa HROZNÉ, že mladé krásne dievčatá sú so sebou tak málo spokojné, že nedopustia, aby na fotkách bolo vidieť ich tváre. No čudujeme sa? Mladé dievča otvorí Instagram, prezrie si najnovšie príspevky plné tých neprirodzených výrazov či deformujúcich „skrášľujúcich“ filtrov, potom pozrie do zrkadla a zistí, že vyzerá úplne inak. A myslí si, že to je zlé. Toto sme chceli dokázať? Aby nás obdivovali za niečo, čo má v skutočnosti veľmi ďaleko od reality? Aby mladé dievčatá, ktorým by sme mali ísť vzorom v sebaláske, mali komplexy a potrebu skryť svoju tvár pred objektívom? Sebaláska nie je samoľúbe obdivovanie svojej tváre zdeformovanej filtrom. Sebaláska znamená prijať svoju ozajstnú tvár a byť na ňu zdravo hrdý.

A komu je smerovaný odkaz môjho dnešného článku?
Sčasti tým, ktorí sa k vyššie spomenutým bodom uchyľujú a sleduje ich väčšie množstvo ľudí. Uvedomte si, že máte možnosť ovplyvňovať ľudí, tak nech to ovplyvňovanie nezapríčiňuje komplexy a depresie. Správny influencer robí svet krajším a veselším.
No o niečo naliehavejšie by som sa chcela prihovoriť všetkým mladým slečnám, ktoré čítajú môj blog. NEROBTE TO. Nerobte to a ignorujte dievčatá a mladé ženy, ktoré to robia. Ak vám to znižuje sebavedomie, spomeňte si na to, že je to maximálne neprirodzené, a je dosť možné, že tieto dievčatá by ste na ulici ani nespoznali. Práve ony totiž očividne majú problém so svojím sebavedomím, keď majú potrebu skrývať sa za filtre a grimasy. STE KRÁSNE TAKÉ, AKÉ STE! Nemusíte si svoje tváre deformovať žiadnymi neprirodzenými výrazmi ani filtrami. S filtrom vyzerá každý rovnako, ale tak, ako vyzeráte vy bez filtra, nevyzerá nikto. A v tom je vaša jedinečnosť. A túto jedinečnosť najlepšie korunujete čistým, úprimným úsmevom 🙂

2 komentáre

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *