Herbár slov – trefná kniha o medziľudskej komunikácii

Na zaujímavý projekt šikovnej Veroniky som narazila neočakávane (povedala by som, že náhodou, ale som toho názoru, že nič nie je náhodné 🙂 ). Zaujal ma nápaditý názov, veselý dizajn a vtipné náhľady jej pripravovanej knihy. O čo konkrétne však ide, to vám najlepšie vysvetlí sama Veronika, a to v našom milom rozhovore, o ktorý sa s vami chcem podeliť. 

Najskôr nám povedz niečo o sebe 🙂

Volám sa Veronika Trnková, mám 24 rokov, narodila som sa v Lučenci a vyrastala v obci Cinobaňa. Stredoškolské štúdium som absolvovala na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Tu som pokračovala aj na vysokej škole – Technickej univerzite, kde stále študujem. Navštevujem Katedru dizajnu na Fakulte umení. Moje zameranie je vizuálna komunikácia. Okrem nej sa ale venujem aj digitálnej ilustrácii a tvorbe bláznivej bižutérie.

Ako sa zrodil nápad napísať Herbár slov?

Kniha vznikla počas minulého semestra ako moja bakalárska práca. Tému som si mala vymyslieť sama. Veľmi ma lákal knižný dizajn, a preto som hľadala ten správny obsah. Vedela som, že chcem pracovať najmä s ilustráciami. Pohrávala som sa s myšlienkou akéhosi zborníka chorôb, fóbií alebo zlozvykov. Pri brainstormingu mi napadol práve herbár a ten som doplnila takouto slovnou hračkou.

O čo vlastne ide a aký je zmysel tejto knihy?

Kniha môže pripomínať komunikačnú príručku. Jej obsah však neponúka priame návody na ľudské správanie alebo vyberanie slov. Jej hlavným cieľom je doviesť čitateľa k zamysleniu. Knihu môžete listovať z dvoch strán. Spredu je to Herbár jedovatých poznámok a odzadu Herbár liečivých slov. Niektoré slová z nášho okolia nás buď povzbudia, alebo nás „otrávia“. A tieto slová na nás majú určitý vplyv, vyvolávajú rôzne pocity. Ja som vytvorila desať pozitívnych a desať negatívnych rastlín a pomenovala ich frázami z bežných konverzácií.

Kto sa postaral o tak zaujímavú grafiku a dizajn?

Ide o moju autorskú knihu. To znamená, že takmer všetko, čo v nej je, je mojím dielom. Som autorkou idey, grafickej úpravy, ilustrácií aj textov. O jazykovú korektúru sa postarala Mgr. art. Jana Lukčová. Kniha by však nevznikla bez vedúceho ateliéru akad. mal. Pavla Rozložníka, ArtD. a odbornej asistentky Mgr. art. Lucie Tomaschovej.

Máš v pláne venovať sa v budúcnosti ďalším podobným veciam? 

Momentálne sa sústredím hlavne na tento herbár. Pohrávam sa ale s myšlienkou pokračovania knihy. Ešte však nemám ujasnené, na čo presne sa zameriam. Do budúcna sa ale nebránim akejkoľvek skúsenosti a určite by som rada pracovala na knižnom dizajne aj pre iných autorov.

Tým, že Veronika napísala knihu, však ešte nič nekončí. Naopak. K tomu, aby ju mohla vydať a ponúkať na knižnom trhu, potrebuje aj TVOJU pomoc. Cez túto stránku si môžeš knihu spolu s inými darčekovými predmetmi vopred objednať a podporiť tak Veronikin projekt. Zostáva už len pár dní, počas ktorých musí Herbár slov nazbierať potrebnú sumu k vydaniu. Láka ťa teda mať takýto jedinečný kúsok vo svojej knižnici? Mňa jednoznačne! 🙂

2 komentáre

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *