Chioggia – malé Benátky

Ktoré miesto je lepšie ako destinácia svadobnej cesty, než je Taliansko – krajina emócií, dobrého vína a čarovnej atmosféry? Aspoň pre nás s manželom to bol jednoznačný favorit, a tak sme časť našej prvej spoločnej dovolenky strávili v malom polostrovnom mestečku s názvom Chioggia.

Chioggia sa nachádza na malom polostrove Jadranského mora v provincii Venezia. Prívlastok „malé Benátky“ nesie celkom oprávnene – je poprepletaná mnohými kanálmi, ktoré sa vinú pomedzi malebné uličky tohto mestečka. 

Hlavný kanál – Canal Vena

Na pár dní Talianmi

Ako miesto ubytovania sme pre našu svadobnú cestu nezvolili klasciký hotel. Cez Airbnb sme si našli byt pár krokov od centra mesta a bol to skvelý výber! Malý bytík sa nachádzal na typickej miestnej uličke (a dovolím si povedať aj romantickej – v Taliansku aj neopracované budovy vyzerajú romanticky 🙂 ). Uličku ohraničoval z každej strany kanál, cez ktorý viedol most – z jednej strany do centra a z tej druhej do letoviska Sottomarina. Na týždeň sme si tak mohli vyskúšať typický taliansky život – malý byt, zvuky z ulice, hluční susedia a iné veci, bez ktorých by Taliansko nebolo Talianskom 🙂 (a ako „taliani“ sme sa správali aj keď sme beznádejne hľadali miesto na parkovanie 😀 ) 

Z mora rovno na tanier

Jednou z dominánt Chioggie je veľké zanietenie miestnych obyvateľov pre rybolov. Chutné morské živočíchy samozrejme nájdete na jedálnych lístkoch reštaurácií v každom období, no my sme mali to šťastie, že v týždni, ktorý sme tam trávili, sa v mestečku konala La Sagra del Pesce – festival rýb. Hlavné námestie, po ktorom počas dňa jazdia autá, sa každý večer premenilo na miesto plné ľudí, hudby a spleti úžasných vôní morských plodov.

Pokojná pláž?

Áno, je to možné aj v Taliansku. A to v letovisku Sottomarina, ktoré je spojené s mestom Chioggia. Na toto miesto sme s manželom jazdili na bicykloch, ktoré sme mali v cene nášho ubytovania. A poviem vám, lepšie sme si vybrať nemohli. Na pláži bolo okrem nás vždy len pár ľudí a väčšinou to boli miestni (takže žiadna slovenčina či čeština na každom rohu 🙂 ). Toto je veľká výhoda oproti tým najznámejším talianskym letoviskám a hoci ľudí bolo málo, krásy a atmosféry nebolo o nič menej (ba práve naopak 🙂 ).

Chioggia’s must haves

Ako takmer každé miesto, aj Chioggia má niekoľko špecifických dobrôt, ktoré musíte ochutnať, keď ju navštívite. Ryby a morské plody som už spomenula a prikladám ešte ďalšie tri:

Venetian Spritz

Už na pohľad sviežo a lákavo vyzerajúci drink môžete v Chioggi vidieť na stoloch v každej reštaurácii či bare. Je to nápoj zmiešaný z prosecca, Aperolu a sýtenej minerálky. V pohári tiež nesmie chýbať kúsok pomaranča a pár kociek ľadu. Tento drink sa už často objavuje aj u nás, ale jeho pôvod tomuto kraju nemôžeme zaprieť – aj Aperol, hlavná zložka nápoja, sa začal vyrábať v Padove.

Crema al caffè

Pre mňa jednoznačne najzaujímavejší a najlahodnejší zážitok s kávou! Je to vlastne hustý studený kávový sorbet. Sladký, osviežujúci a povzbudzujúci zároveň. Vyskúšala som ich viac na rôznych miestach, no ten na pláži mi chutil najviac (a najlepšie sa tam bodol 🙂 ).

Gelato

…lebo zmrzlina je typická pre VŠETKY oblasti Talianska 🙂

Ak hľadáte destináciu, kde si odpočiniete na krásnom mieste, okúsite život Talianov a zároveň vás nepohltí dav ďalších turistov, Chioggia určite splní vaše očakávania. Po týždni na tomto polostrove sme sa presunuli na ďalšie miesto, ktoré bolo úplne iné a vo svojej špecifickosti tiež nádherné. Ale o tom až v ďalšom článku 🙂 …

O tom, ako vyzerala naša svadba, si môžeš prečítať tu.

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *