25 vecí, ktoré som sa naučila za štvrťstoročie života

Sranda. Mám pocit, že som ešte len minulé leto s kamarátkami kŕmila mliečnikmi babkine sliepky. No tieto detské časy sú už za mnou dobrých pár rokov. Ani som sa nenazdala, a slávim svoju čerstvú štvrťstoročnicu.

Vy, ktorí ste sa narodili skôr ako ja, a máte už svoju 25-tku dva, päť, desať či viac rokov za sebou, si teraz možno hovoríte: „Joj moja, tak to si počkaj, čo budeš hovoriť, keď budeš oslavovať päťdesiatku!“. Ja však žijem prítomnosťou, a hoci pevne verím, že ma čaká ešte minimálne raz toľko rokov života, už teraz mám pocit, že som sa toho dosť veľa naučila. Tu je 25 vecí, ktoré som si stihla uvedomiť za mojich 25 rokov života.

 1. Klišé frázy sú nadpoužívané, ale pravdivé. Preto ich v tomto článku bude celkom dosť 🙂
 2. V každom dni je niečo, z čoho človek môže mať radosť. Áno, aj v tom zjavne najhoršom. Ja mám už niekoľko rokov zvyk vybaviť si v mysli každý večer pred spaním to, čo sa mi na uplynulom dni páčilo. Či už to bola veľká vec alebo drobnosť, verte mi – ani raz som nezaspávala bez toho, aby som tam niečo našla 🙂
 3. Niekedy to ten najpoctivejší najviac schytá. A hoci to v takých prípadoch nie je vôbec príjemné, na konci dňa záleží len na tom, aký máte zo seba pocit. Klamstvo a podvod totiž možno (na čas) skryjete pred ostatnými, ale sám pred sebou nie.
 4. Úspech sa neodpúšťa. Aspoň tí, ktorí vám ho závidia, vám ho neodpustia. Hovorí sa, že v núdzi spoznáš priateľa. Ja som skôr prišla na to, že priateľa spoznáš vtedy, keď sa ti začne dariť.
 5. Keď vám na strednej hovoria, aby ste sa učili, robte to. K tomu nemám čo dodať 😀
 6. Vážte si prítomnosť svojich najbližších. Nikdy neviete, koľko spoločného času vám ešte ostáva. Dávajte im najavo, že ich máte radi. Často. 🙂
 7. Nie je nutné bojovať o priazeň tých, ktorí o ňu nestoja. Šetrite si túto energiu pre niekoho, kto vás má naozaj rád 🙂
 8. Pravda vyjde najavo. Skôr či neskôr určite. Buďte trpezliví.
 9. Žiaden človek na svete nemá menšiu hodnotu, než vy sám. Či už je inej rasy, vierovyznania alebo orientácie. Dvakrát podčiarkujem!
 10. Ak sa k vám niekto chová tak, ako by nemal, treba sa ozvať. Niekedy je určite lepšie kusnúť si do jazyka. No niektoré situácie si vyžadujú, aby sme zakročili. Ak tým nepomôžeme sebe, tak aspoň niekomu inému, ku komu sa daný človek už takto správať nebude. Snáď 🙂
 11. Niekedy stačí, že vy sám ste jediným človekom, ktorý vie, že ste spravili maximum. Netreba sa hájiť za každú cenu. Vaša práca a snaha sa obháji sama 🙂
 12. Estetický nedostatok je nedostatkom len vtedy, keď ho zaň považuje človek sám. Komplexy si vytvárame sami. Pritom krása vyviera zvnútra. Stačí byť šťastným, dobrým a so sebou spokojným človekom 🙂
 13. Zdravé sebavedomie ≠ samoľúbosť. Tieto dva body som tu dala za sebou schválne. Veľa ľudí si tieto pojmy totiž mýli. Stačí otvoriť Instagram a nájdete ich tam kopec. Všetkého veľa škodí – aj sebalásky 🙂
 14. Rozprávky nie sú len pre deti. Niekedy by ich dokonca potrebovali viac vidieť dospelí 🙂
 15. Nikdy nevyhoviete každému. Nikdy. Preto buďte sami sebou, buďte k ľuďom dobrí a ak sa ani potom niekomu nebudete pozdávať, netrápte sa tým.
 16. Pravá láska existuje. 🙂
 17. Mať v sebe aj v dospelosti kúsok dieťaťa je veľmi dôležité. Je to podľa mňa dokonca jedna z najdôležitejších vecí k tomu, aby bol človek šťastný a aby boli šťastní aj ľudia okolo neho.
 18. Zázraky sa dejú. Tie veľké možno práve vtedy, keď ich nečakáte. A tie malé každý deň, ak sa dobre pozeráte 🙂
 19. Všetko vždy bude tak, ako má.
 20. Jeden obyčajný úsmev dokáže druhému zmeniť k lepšiemu celý deň. Skúste to 🙂
 21. Treba žiť prítomnosťou. Často sa nostalgicky vraciame za minulosťou alebo sa strachujeme o to, čo bude v budúcnosti. Pri tomto hĺbaní nám však uteká pomedzi prsty práve prítomnosť, ktorá je dôležitejšia. Žime tu a teraz. Aby sa raz táto prítomnosť, ktorú teraz zanedbávame, nestala minulosťou, ktorá nám bude chýbať.
 22. Prežili sme vojnu, prežijeme aj blahobyt. 😉
 23. Bez pokory sa človek nemôže stať veľkým človekom. Učili ma to moji rodičia a ich štafetu prebral môj manžel. A v pokore sú mi všetci živými príkladmi.
 24. Učíme sa celý život. Veľa nám pomôžu knihy a encyklopédie. No pravou školou života sú ľudia, ktorí nám idú príkladom, medziľudské vzťahy, ktoré nás učia rásť, a naše pocity, ktoré sa učíme spoznávať a pracovať s nimi.
 25. Treba byť vďačný aj za maličkosti. Ja som vďačná každý deň aj za tú zjavne najbanálnejšiu vec. Môj život je o to veselší a šťastnejší 🙂 Nič, čo máme, nie je samozrejmosť.

Prajem vám všetkým radostné, pokojné a milostiplné vianočné sviatky, priatelia! 🙂 ❤️

christmas

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *