Od gospelu k opere

Pred niekoľkými rokmi moje srdce zahorelo pre operu. Začala som študovať operný spev a zrodila sa moja túžba stáť raz na doskách divadla. Tomuto obdobiu však predchádzalo ešte jedno – iné, dôležité a krásne.

Gospel. Žáner, ktorý sa k ľuďom prihovára. A ja som sa cezeň chcela prihovárať tiež. Tvorila som piesne, ktoré boli explicitne kresťanské, ale aj také, do ktorých som sa snažila vložiť hodnotnú myšlienku bez odkazu na vieru či duchovný život. Tvoriť vlastné piesne bolo pre mňa tiež možnosťou dať priestor fantázii a prepojiť slovo s hudbou.

V tomto období som zažila množstvo krásnych momentov – na koncertoch, festivaloch či hudobných a gospelových stretnutiach a podujatiach. Pri každej takejto akcii pri mne zakaždým stáli skvelí hudobníci, ktorí moje piesne odeli do skvelých aranžmánov a dali im zvuk. Najdôležitejšie miesto pri tom zohrávala kapela Sion, v ktorej som niekoľko rokov spievala. Boli sme skupinkou hudobníkov, ale aj dobrých priateľov, a bol to naozaj pekný čas.

Moje vlastné CD

S podporou práve týchto všetkých skvelých hudobníkov, no hlavne mojej rodiny, sa mi podarilo splniť si vtedajší sen – vydať vlastné CD s názvom Domov. Veľa pre mňa znamenal večer, kedy som ho na svojom koncerte „uviedla do života“. Kinosála bola plná rodákov, ktorí ma úprimne podporovali, a ja som mala veľkú radosť, že moja hudba toľkým ľuďom prináša potešenie a povzbudenie. 

Aj keď sa gospelu už nevenujem, CD je stále dostupné k predaju – info v správe

Na CD-čku sa nachádzajú moje piesne, ale aj skladby iných autorov a sú doprevádzané skvelými hudobníkmi. Bola to pre mňa veľká skúsenosť.

Gospeltalent

Kapitolou, na ktorú nesmiem zabudnúť, pretože má dôležité miesto v tomto období, je projekt Gospeltalent. V období, keď som Gospeltalent zaregistrovala, to nieslo prívlastok súťaž, no dnes to nazývam projektom, pretože nešlo o súperenie, ale o vytváranie čohosi hlbšieho. Ako finalistka štvrtého ročníka som sa dostala do kolektívu skvelých a talentovaných ľudí, ktorí sa zakrátko stali mojimi priateľmi. Zažili sme toho spolu mnoho – od tvorivých sústredení, cez turné po Slovensku až po koncert v Bruseli.

Čo bolo potom?

V tak kultúrnom meste, akým sú Košice, som rýchlo pričuchla k opere. Zakrátko ma prilákala natoľko, že mi už nestačilo byť len jej poslucháčom. Prijali ma na konzervatórium, kde si stále silnejšie uvedomujem, že operný spev je niečo, čomu sa chcem venovať. Gospel som teda robiť prestala, aby som sa mohla naplno sústrediť len na jeden žáner. Zostal však neodmysliteľnou súčasťou mojej „hudobnej minulosti“. Obdobím, ktoré ma veľa naučilo a prinieslo kopec nezabudnuteľných zážitkov, ktoré si nosím v srdci. 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *