Book Time XVII: Trikrát Jonas Jonasson

jonas jonasson

V dnešnom článku by som vám rada predstavila tri knihy od švédskeho spisovateľa Jonasa Jonassona. Jedna z nich vyšla ako samostatný príbeh, a ostatné dve sú navzájom prepojené postavou, ktorá autora preslávila, a o ktorej ste už aj vy určite počuli 🙂

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

storočný starček

„Pomsta je ako politika – jedna vec vždy vedie k druhej, kým sa zo zlého nestane horšie a z horšieho najhoršie.“

A tu ho máme – storočného starčeka, ktorý vyliezol nielen z okna, ale aj spozna hraníc Švédska do kníhkupectiev po celom svete. Niet divu, že kniha získala tak veľa priazne – ide o skutočne svojrázny kúsok, ktorý podľa mňa nemá v literatúre obdobu. Hlavnou postavou príbehu je – ako inak – storočný starček Allan Karlsson, ktorý sa rozhodne ujsť z domova dôchodcov práve v deň svojich stých narodenín. Čaká ho dobrodružná cesta, počas ktorej získa nových priateľov, ale i nepriateľov. Pomedzi to sa v spomienkach vracia k rôznym etapám svojho dlhého života. Dozvedáme sa, že sa vďaka podivuhodným náhodám stretol s celou kopou známych osobností, akými sú napr. Winston Churchill, Harry Truman či Mao Ce-tung. Postupne tak zisťujeme, že za mnohými dôležitými svetovými udalosťami stojí práve Allan! Myslím, že už z tohto popisu je vám jasné, že kniha je plná absurdnosti – absurdných situácií, postáv a dialógov. Pri jej čítaní je jednoducho nemožné zachovať si vážnu tvár! Zároveň je však príbeh veľmi inteligentne prepojený s historickými a politickými udalosťami, takže hoci ide o bláznivú komédiu, vyžaduje si rozhľadeného čitateľa. Myslím si, že už na prvých stranách knihy zistíte, či to je alebo nie je príbeh pre vás. A ak áno, garantujem vám veselú jazdu! Táto kniha bola v roku 2013 aj sfilmovaná.

Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí

stojedenročný starček

„Som šikovná a úspešná čarodejnica, a to s pomocou Otca, Syna i Ducha Svätého.“

Pokračovanie knihy o storočnom starčekovi – tentokrát je už však Allan o rok starší – je opäť plné bláznivých zvratov, absurdných situácií a veľmi inteligentného humoru. Pri nie veľmi vydarenom výlete balónom sa šampanským potužený Allan s priateľmi dostane na severokórejskú loď pašujúcu urán na výrobu jadrových zbraní. Začína sa tým ďalší rad absurdných situácií a opäť nechýbajú známe osobnosti, ako napríklad Angela Merkelová, Donald Trump či Vladimír Putin. Každého jedného z nich pritom autor opísal veľmi výstižne, s poriadnou dávkou irónie a satiry 😀 Hoci to tak na prvý pohľad nemusí pôsobiť, keďže človek sa väčšinu času pri čítaní knihy smeje, niekde za absurdnými situáciami a konverzáciami je hlboké posolstvo. Čo chcel týmito knihami teda autor vlastne povedať? Prikladám vám jeho krásny, no pomerne smutný citát: „Mojím zámerom bolo pripomenúť udalosti dvadsiateho storočia, aby sme na ne nezabudli a nemali tendenciu dopúšťať sa tých istých chýb. Svoje posolstvo som sa usiloval zabaliť do láskavého humoru. Kniha sa pomerne rýchlo rozšírila po svete. No svet sa ani zamak nezlepšil.“

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je button-bux.png

Pomsta je sladká, a. s.

pomsta je sladká

Skutočný impresionista experimentoval s farbami spôsobom, ktorý každému realistovi vyrazil dych a pokazil náladu.

No a do tretice kniha, ktorá už na predchádzajúce dve nenadväzuje a opisuje príbeh úplne iných postáv. Zároveň jej však nechýbajú presne tie atribúty, ktoré nás tak bavili pri sto(jeden)ročnom starčekovi. Ako naznačuje názov knihy, ústrednou témou románu je pomsta. Hugo Hamlin si založil firmu, ktorá sa na odplatu špecializuje, a jeho klientmi sa nečakane stane dvojica, ktorá má rovnakého nepriateľa, ako on. Kniha je opäť plná absurdných situácií a vtipných momentov, no zároveň obsahuje odkazy na historické udalosti a občas vás znenazdajky zarazí hlboká myšlienka, ktorú autor „vytasí“ v ten najnečakanejší moment. A práve to vnímam ako Jonassonovu genialitu – spraviť aj zo zdanlivo šialenej komédie príbeh s posolstvom. Je to ako rozprávka pre dospelých – môžete sa na tom iba pobaviť, alebo sa pri čítaní trochu viac zamyslieť a vziať si z toho aj niečo viac. Myslím si, že autorov štýl nemusí sadnúť každému, no jednoznačne stojí za to, aby ste to s ním skúsili!

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je button-bux.png
One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *