Berlín

Mesto Berlín sa zrejme málokomu spája s romantickým výletom alebo letnou dovolenkou. Predpokladám, že väčšina z vás si pri názve  hlavného mesta Nemecka vybaví skôr politické záležitosti. Bolo totiž  centrom nie práve najpozitívnejších medzníkov histórie. Aj ja som šla  do tohto mesta bez konkrétnych očakávaní. No ostala som veľmi milo  prekvapená.

Ešte v ten deň, kedy sme prileteli do Berlína, sme sa rozhodli navštíviť múzeum, v ktorom sme nasali atmosféru tohto mesta aj s celou jeho históriou. Berlin Story Bunker ponúka dva druhy prehliadky: Hitler – how did it happen o diktátorovi, ktorý sa v týchto priestoroch pohyboval, a Berlin story ako expozíciu od samých počiatkov Berlína až po súčasnoť. My sme si z časových dôvodov vybrali tú druhú prehliadku, ktorá bola podstatne kratšia, no nemenej zaujímavá.

Našu dôsledne naplánovanú prehliadku mesta sme začali ako správni hudobníci – pred Berlínskou filharmóniou. Keď nám mapa vravela, že sme už blízko nej, neprestajne som sa obzerala a hľadala nejakú historickú budovu v okolí, ktorá by toto sídlo filharmonikov mohla predstavovať. Zbytočne 🙂 Bola som prekvapená, keď som uvidela budovu filharmónie, a ešte niekoľko minút som sa presviedčala, či sme sa náhodou nepomýlili. Posúďte sami 🙂

O niekoľko desiatok metrov opäť nastala situácia, kedy som si objekt predstavovala úplne inak, než v skutočnosti vyzeral. Tentokrát šlo o Pomník zavraždeným Židom Európy. Ten sa totiž neskladá len z jedného kusu betónu, ale z vyše 2500 betónových kvádrov pripomínajúcich náhrobné kamene. Majú rôznu výšku a hrúbku a sú umiestnené na zvlnenom podklade, takže keď medzi nimi prechádzate, ste raz pod a raz nad ich úrovňou. Tento netradičný pomník nesie mnoho významov a je nasiaknutý atmosférou, ktorá sa vám dostane pod kožu.

Aká historická pamiatka sa vám vynorí v hlave ako prvá v súvislosti s Berlínom? Predpokladám, že nie som sama, ktorej sa pred očami vždy vybavila najskôr Brandenburská brána. Je významným symbolom tohto mesta, a ten, kto pod ňou stál, sa tomu určite nediví. Pôsobí veľmi majestátnym dojmom a je to naozaj monument. No predovšetkým sa spája s mnohými historickými udalosťami Berlína.

Skutočne impozantnou je aj Budova Ríšskeho snemu – Reichstag. Je sídlom nemeckého parlamentu (Bundestag) a v nacistickom Nemecku bola dôležitým miestom nie len pre zásadné politické rozhodnutia, ale aj pre propagandu. Aj napriek tomu, že táto budova bola v rámci politického boja zapálená a na sklonku druhej svetovej vojny bombardovaná, je jedným z architektonických skvostov Berlína. Zaujímavosťou a veľkým lákadlom turistov je jej sklenená kupola.

Najväčším kostolom v meste je Berlínsky dóm a ja osobne musím priznať, že je to jedna z najkrajších katedrál, akú som kedy videla. Nachádza sa v oblasti, ktorá sa kvôli veľkému počtu múzeí na jednom mieste nazýva Múzejný ostrov. Skrýva hrobky významných pruských kráľov a radí sa medzi najväčšie kostoly sveta.

Hneď za katedrálou tečie rieka – preto sa toto miesto nazýva „ostrov“

Alexanderplatz je jedným z najväčších a najznámejších námestí v Berlíne. Je významným dopravným uzlom, ale aj miestom známych berlínskych pamiatok a objektov. Stojí tu známa televízna veža Fernsehturm, veľký nákupný dom, Hodiny sveta a kostol Marienkirche. Výstup na televíznu vežu sme vopred zavrhli – ako môžete vidieť z fotografie, zrejme by to bolo zbytočné 🙂

Aj napriek daždivému počasiu nešlo prehliadnuť čaro štvrte Nikolaiviertel, ktorou sme prechádzali. Maličká historická časť mesta dýcha svojou vlastnou atmosférou. Na drobnom námestí stojí kostol, obyvatelia tam majú svoje reštaurácie a obchody. Rozprestiera sa pri rieke a pôsobí pôvabne!

Checkpoint Charlie. Tento názov predstavuje dôležité miesto, ktoré malo v histórii veľmi významnú rolu. Patril k najznámejším priechodom medzi Východným a Západným Berlínom. Je zvečnený v mnohých knihách a filmoch. Dnes ho stále môžete vidieť v takej podobe, akú mal aj v minulosti.

Berlínsky múr, ktorý dlhé roky oddeľoval východný a západný sektor, sa zachoval na viacerých miestach. Idúc po Berlíne naň narazíte mnohokrát, v rôznych rozmeroch a podobách. Niekde predstavuje holú stenu, inde je pestrofarebne pomaľovný. Zakaždým však rovnako mrazivo pripomína desíve roky nie tak dávnej minulosti.

Ak ste už Berlín navštívili, alebo ste sa oň aspoň zaujímali, určite vám v tomto článku chýba ešte jedno miesto. Potsdamer Platz som si však zámerne nechala na koniec, pretože toto námestie vo mne zanechalo najsilnejší dojem. V jeho strede sme sa ocitli hneď v prvý deň po zotmení a ja som sa nemohla vynadívať na prostredie okolo mňa. Nachádzajú sa tu centrály svetových koncernov, luxusné hotely, nákupné centrum, kino, reštaurácie a mnoho ďalších zariadení. Všetko to žiari v nádherných farbách, miešajú sa rozličné vône a zvuky, a návštevník si v tejto spleti môže naplno vychutnať atmosféru veľkomesta. Naozaj krásny zážitok pre všetky zmysly! 🙂

Na záver mi nedá nespomenúť ešte pár vecí, ktoré nám spríjemnili náš výlet ešte o niečo viac:

Crowne Plaza – Ubytovaní sme boli v nádhernom hoteli, ktorý bol len kúsok od samotného centra, takže sme sa celý čas pohybovali len pešo. Hotel bol obrovský, s množstvom chodieb a s krásnymi priestormi na raňajky! A trafili sme aj pekný výhľad z okna 🙂

Skvelé raňajky v krásnych priestoroch
Zaujímavá stavba naľavo je Tempodrom – viacúčelová hala

Currywurst – Samozrejme, ani v Berlíne sme nevynechali typické jedlo. Currywurst je grilovaná bravčová klobása (Bratwurst) poliata kečupom a posypaná kari korením. My sme k nej dostali zemiakový šalát a kúsok francúzskej bagety. Vynikajúce! (a sýte 😀 )

Nákupné centrum Arkaden – Urobili sme si chvíľku aj na nákupy v obchodnom dome na Potsdamer Platz (naozaj len chvíľku! 😀 ). Viac, než obchody, ma ale uchvátila vianočná výzdoba tohto nákupného centra. Jednoznačne najkrajšia, akú som kedy videla! ❤️

Hovorí sa, že kto nič nečaká, nebude sklamaný. Ja som od Berlína nečakala nič len z toho dôvodu, že som nevedela, čo si mám vôbec predstaviť. Toto mesto ma však očarilo a hneď sa dostalo medzi moje obľúbené destinácie. Nádherná architektúra, praktickosť obyvateľov, a históriou predchnuté miesta. Toto je len zopár dôvodov, pre ktoré sa do Berlína rada vrátim zas.

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *