Advent

Vyzdobené ulice, vianočné stromčeky na námestiach či v obchodných domoch a zovšadiaľ znejúce koledy. Presne toto nie je advent 😀 Alebo lepšie povedané, nemal by byť. No stačí zapnúť televízor či vyjsť na ulicu, a človek sa cíti, akoby bol posledný decembrový týždeň.

Určite sa zhodneme na tom, že hlavným dôvodom „predčasných Vianoc“ sú komerčné účely. Obchodné značky, mobilní operátori či iné firmy nás chcú nalákať na príjemnú atmosféru najkrajších sviatkov, a vsugerovať nám, že potrebujeme ponúkanú vec, a to hneď teraz. Áno, aj ja som krútila hlavou, keď som v polovici októbra v obchode uvidela ZĽAVU na vianočné cukrovinky 😀 Snažím sa však na to všetko pozerať z každej strany.

Vianočná výzdoba v Londýne na začiatku novembra vôbec nekazila atmosféru, práve naopak!, november 2018

Ako veriaca som dlho nevedela, ako sa k tomuto „fenoménu“, ak to tak môžem nazvať, postaviť. Prišla som však k záveru, že dôležitá je rovnováha.

Advent je obdobím, ktoré nás má pripraviť na príchod malého Ježiška a s tým spojených Vianoc. Je to obdobie liturgického roka kresťanov. Uvedomujem si, že medzi nami žije viacero príslušníkov iných cirkví alebo aj neveriacich ľudí, ktorí toto „naše“ obdobie zrejme nechcú prežívať tak, ako my. Pre nich sú preto prvé mrazy či začiatok mesiaca december stimulom k tomu, aby vybalili vianočnú výzdobu.

Vyzdobený obchodný dom v Berlíne, január 2019

Nech už je naše náboženské presvedčenie akékoľvek, určite sa väčšina z nás zhodne na tom, že Vianoce sú dôležitými a krásnymi sviatkami. Vidím preto pochopenie aj v tom, že by sme chceli, aby trvali dlhšie. Vďaka zamestnaniu mojich rodičov sme si voľné dni užívali od toho 22. decembra (plus-mínus) až do dní po sviatku Troch kráľov v januári. Vo svojom blízkom okolí mám však aj ľudí, ktorí musia ísť do práce ešte 23. decembra, a 27. decembra tam musia naklusať znovu. Tým pre nich Vianoce končia a sú opäť vo zvyčajnom kolobehu. Vďaka predčasným náznakom blížiacich sa sviatkov však atmosféru môžu nasávať dlhšie a tešiť sa na prichádzajúce dni pokoja ešte viac.

Hlavná ulica v Košiciach, aktuálna fotka 🙂

Veriaci či neveriaci, na Vianoce vnímame svoju úlohu všetci rovnako – šíriť lásku a pokoj. A to je to, na čom podľa mňa záleží najviac. Pre mňa osobne je advent obdobím, ktoré mi pomáha uvedomiť si, čo je podstatou blížiacich sa sviatkov. Zapálená sviečka na adventnom venci vo mne evokuje Svetlo, ktoré postupom dní naberá na sile, aby sa na Vianoce v plnom rozsahu rozhorelo a zapálilo láskou aj naše srdcia. Prajem vám, aby ste nasledujúce týždne prežili v pokoji. A keď vyjdete na ulicu vysvietenú vianočnou výzdobou, tak sa usmejte – veď sa pomaly ale isto blížia najkrajšie sviatky v roku 🙂

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *